CEPDENGE

HAVA DURUMU

KIRKLARELİ DENETİMLİ SERBESTLİK MÜDÜRLÜĞÜ HABERLERİ

         

KIRKLAR HUZURLU YAŞAM PROTOKOLÜ (HUYAP) İMZALANDI


         Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Kırklar Huzurlu Yaşam Protokolü' nün imza töreni 3 Mart Perşembe günü Kırklareli İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda gerçekleştirilmiştir.

         İmza törenine Kırklareli Cumhuriyet başsavcımız Sayın İlyas YAVUZ, Kırklareli Adalet Komisyonu başkanımız Sayın Hakan TÜRKÖN, Adalet Bakanlığı başkontrolörümüz Fuat ŞEN, Kırklareli Belediye başkanvekilimiz Sayın Ayşen KÖSEGİL, Kırklareli Üniversitesi rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa AYKAÇ, Kırklareli Baro başkanımız Sayın Av. Harun SAYGILI, Kırklareli İl Özel İdare Genel sekreterimiz Sayın Ziya ESER, Kırklareli Cumhuriyet savcımız Sayın Mustafa KAPICI, Adalet Bakanlığı kontrolörümüz Sayın Seçkin ŞEN, Kırklareli Denetimli Serbestlik müdürümüz Sayın Mustafa GÜDAY ile protokol kapsamında yer alan ilçe ve belde belediye başkanlarımız, kurum amirlerimiz, ticaret ve sanayi odası başkanlarımız, borsa başkanlarımız, esnaf ve sanatkarlar odaları birliği başkanvekilimiz, sivil toplum kuruluşu başkanlarımız ve başkanvekillerimiz, ziraat odası başkanımız ve yönetim kurulu üyemiz, esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifi yönetim kurulu başkanımız katılmışlardır.

         '' 'Suçluyu kazıyın altından insan çıkar' temel mantığımızdır '' şeklinde açılış konuşmalarına başlayan Kırklareli Cumhuriyet başsavcımız Sayın İlyas YAVUZ, '' ' Bizim mesleğimizde ne zulüm ne merhamet yalnızca adalet gerekiyor, bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaktır, bizim birşeyler vermeye çalıştığımız insanlarımız ceza infaz kurumlarına girmiş orada belirli bir süre kalmış daha sonra tahliye olmuş veya bir şekilde suçun mağduru olmuş, suçtan zarar görmüş insanlardır, bu kapsamda insanlarımıza ulaşmak için 2005 yılında Denetimli Serbetlik Hizmetleri Kanunu çıkarılmış Denetimli Serbestlik Müdürlükleri kurulmuştur ve hizmetlerine devam etmektedir.'' diyerek sözlerine devam eden Cumhuriyet Başsavcımız Sayın YAVUZ, ' protokol kapsamında yaptığımız çalışmalarda yükümlülerimize rol model olacak 143 tane gönüllümüzü belirledik. Biz bu gönüllü arkadaşlarımızı Kırklareli Üniversitesinin katkılarıyla eğiteceyiz. Daha sonra ise biz bu gönüllü arkadaşlarımızı suçtan zarar görmüş kişilerle veya denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülerimizle eşleştireceğiz. Tabi bu noktada olası eksiklerimiz için sizlerden tenkit bekliyor, doğrularımız varsa hep birlikte yapalım devam edelim istiyoruz. Yunanlı filozof Cicero' nun çok güzel bir sözü var, tek tarafı dinleyerek verilen hükümler doğru olsa bile adil olmaz diyor, bizimde niyetimiz zaten suçtan zarar görmüş insanlarımızı veya suça karışmış olan yükümlülerimizi yerinde görerek devlet adına neler yapabiliriz, bunları gerçekleştirmek istiyoruz. Eminim biz bu protokol ile hayıra vesile oluyoruz, inancımız gereği hayıra vesile olan hayır yapmış gibidir, buradan tayinimiz çıkıp gittiğimiz zaman burada güzel bir iş bırakmanın, iz bırakmanın mutluluğunu yaşayacağız.' diyerek duygu düşüncelerini ifade eden Cumhuriyet Başsavcımız Sayın YAVUZ, ' Mevlana' nın bir sözü var, kendimi en yalnız hissettiğim an beni anlamayan insanlarla bulunduğum andır diye, biz buraya geldiğimizde ilk koruma kurulu toplantımızda düşüncelerimizi paylaştığımız kurul üyelerimizle aynı fikirde aynı eylem birliği içinde olduğumuzu farkettik, bu doğrultuda Türkiye' de bir ilk olan bu protokolümüzün hazırlanma sürecinde gerek koruma kurulu üyesi olan gerekse koruma kurulu üyesi olmayan toplam 45 kurum ve kuruluşlarımıza protokole desteklerini esirgemedikleri için ve ayrıca bu protokolü birlikte tasarladığımız, yaklaşık 6 aydır protokol üzerinde çalışan Sayın Denetimli Serbestlik Müdürümüze teşekkür ediyorum. ' demiştir.

         Adalet Bakanlığı Başkontrolörümüz Sayın Fuat ŞEN, 2005 yılından itibaren ülkemizde uygulanmaya başlanan denetimli serbestlik hizmetlerinin büyük bir gelişim gösterdiğini belirtmiş, kurumlar arasındaki ilişkilerin denetimli serbestlik hizmetlerindeki önemine değinmiş ve kendilerini protokol törenine misafir olarak davet eden Sayın Cumhuriyet başsavcımıza ve Kırklareli Açık Ceza İnfaz Kurumuna gelerek protokolü anlatan, heyecanını, azmini takdir ettiği Denetimli Serbestlik müdürümüze teşekkürlerini ifade etmişlerdir.

         Kırklareli Üniversitesi Rekötörü Sayın Prof. Dr. Mustafa AYKAÇ, toplumumuzda kötülük yönünde atılan adımların çok hızlı ve kendiliğinden yayıldığını, bunun için ayrı bir plan yapılmadığını, iyilik için ise çok kararlı davranmak gerektiğini, cezanın esas gayesininde suça karışan kişilerin toplumdan tecrit edilmesi yerine bu kişileri bu davranışlardan vazgeçirmek olduğunu, bu alanda da tek başına birşeyler yapmanın imkanı olmadığını, kurumlar olarak hep birlikte el ele vererek başarılı olunabileceğini, bu protolünde en güzel yanının hem kurum ve kuruluşlar hem yerel yönetimler hemde sivil toplum kuruluşları olarak bir araya gelinmesi olduğunu ifade etmişler ve protokolün bu noktaya gelmesinde başta Sayın Cumhuriyet başsavcımıza, Sayın Denetimli Serbestlik müdürümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür etmişlerdir.

         Kırklareli Belediye Başkanvekili Sayın Ayşen KÖSEGİL, protokolün toplum için çok önem arz edeceğini belirterek, belediye olarak da bu protokole destekleyici kurum olarak gereken katkıları vereceklerini ifade etmişlerdir.

         Kırklareli Barosu Sayın Av. Harun SAYGILI, Kırklareli Barosu olarak bizlerinde bu protokolde yer almamızın memnuniyet verici olduğunu, destekleyici kurum olarak protokol kapsamında gerekli destekleri vermekten mutluluk duyacaklarını belirtmişler, Sayın Cumhuriyet başsavcımıza ve Sayın Denetimli Serbestlik müdürümüze teşekkürlerini ifade etmişlerdir.

 

 

 

 

 

 

Linkler

 

 

 

 

Linkler

 

                    SİTEMİZİ

                 Kişi Ziyaret Etmiştir

 

T.C. Adalet Bakanlığı Kırklareli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.